مقالات تخصصی

[گالری عکس] کوه رنگین‌کمان در چین را ببینید

کوه رنگین‌کمان در چین

کوه رنگین‌کمان در چین

نه، این تصویر فوتوشاپ نیست، بلکه یک مکان واقعی است و در سیاره‌ی خودمان هم قرار دارد. این رنگ‌های زیبا و روشن متعلق به رشته کوه‌هایی است که در پارک زمین‌شناسی «ژانگیه دانشیا» در استان «گانسو» واقع شده‌اند. این کوه‌ها به خاطر همین رنگ‌هایشان رشته‌کوه‌ رنگین‌کمان نام دارد. این لایه‌ها در ابتدا به شکل افقی روی هم قرار گرفته بودند، درست مثل لایه‌های یک کیک.

رنگ‌های خیره‌کننده‌ی این کوه‌ها از واکنش‌ شیمیایی آب و اکسیژن با آهن و دیگر عناصر در رسوب مواد ناشی شده‌اند. همچنین واکنش با مقادیر ناچیزی از دیگر مواد معدنی هم در تولید این رنگ‌ها موثر بوده‌اند. این مواد معدنی بر اثر جریان آب‌های زیرزمینی از میان ته‌نشین‌ها به جا مانده‌اند.

این لایه‌ها طی میلیون‌ها سال، حفر شده و در قالب صخره سخت و محکم شده‌اند. شیب منحصر به فرد این لایه‌های رنگی را همان دگرگونی‌های زمینی که رشته‌کوه هیمالیا را شکل داده‌اند، ایجاد کرده است. وقتی حدود ۴۰ یا ۵۰ میلیون سال پیش، صفحه هند با صفحه اوراسیا برخورد کرد، لایه‌ی رویی حاصل از این برخورد به یک سو کج شد و روی رشته کوه فرو افتاد.

پس از اینکه، این لایه‌ها بالا آمدند، نیروهای فرسایشی مثل آب و باد این خطوط سنگلاخی را که امروز می‌بینیم تراشیدند.

o-RAINBOW-MOUNTAINS-facebook

o-RAINBOW-MOUNTAINS-900-(6)o-RAINBOW-MOUNTAINS-900-(4)o-RAINBOW-MOUNTAINS-900rainbow-mountains-9rainbow-mountains-9o-RAINBOW-MOUNTAINS-900-(2)o-RAINBOW-MOUNTAINS-900-(3)o-RAINBOW-MOUNTAINS-900-(1)o-RAINBOW-MOUNTAINS-900-(5)

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر