مقالات تخصصی

راهنمای انتخاب ترکیب رنگ مناسب در طراحی وب

انتخاب ترکیب رنگ مناسب

هیچ چیز نمیتواند مانند رنگ ها هویت تجارت و برند شما را در ذهن ها ماندگار کند. فقط یک لحظه تصور کنید لوگوی معروف کوکا کولا, آن رنگ قرمز اغوا کننده را نداشت. مطمئنا رنگ قهوه ای یا سفید نمیتواند مناسب یک برند نوشابه باشد.

وقتی بحث انتخاب ترکیب رنگ مناسب به میان می آید, چیز های زیادی وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد. اگر به شما سفارشی رسیده که قرار است برای یک برند معروف که صاحب یک ترکیب رنگی خاص است, سایت طراحی کنید کار خیلی ساده می شود. چرا که نیازی به انتخاب رنگ توسط شما نیست. اما اگر اینچنین نبود و برند مذکور هنوز رنگ خاصی برای خودش انتخاب نکرده, آن وقت انجام این کار به عهده شماست. پس چه بهتر که با اصول انتخاب یک ترکیب رنگ کامل آشنا شوید.

ترکیب رنگ مناسب

ساخت پالت رنگ دلخواه

شما یک ایده خوب برای طراحی سایت دارید. اما طرح تان فاقد رنگ است. چگونه می توانید به یک ترکیب رنگ مناسب دست پیدا کنید تا کاربرانتان را به وجد آوده و طراحی خود را به بالاترین سطح ممکن برسانید؟! برای آغاز این کار باید به یک پالت رنگ فکر شده دست پیدا کنید. بهترین ترکیب رنگ شامل یک رنگ اصلی همراه با سایه, تن و ته رنگ, به علاوه یک یا دو رنگ فرعی می باشد.

در اینجا یک راهنمای کوتاه برای انتخاب رنگ وجود دارد. خواهید دید که یک رنگ مناسب برای سایت شما شامل چه ویژگی هایی می باشد.

۱- روانشناسی رنگ ها

در طراحی وب می توانید رنگ ها را به صورت ذهنی انتخاب کنید. با این حال شاخص هایی عمومی وجود دارند که نشان می دهند هر رنگ چگونه عمل می کند و چه تاثیری بر ما می گذارد. بنابراین, لازم به نظر می رسد که قبل از شروع انتخاب یک ترکیب رنگ, کمی از روانشناسی رنگ ها آگاهی داشته باشیم.

۲- درک تئوری رنگ ها

اگر میخواهید از رنگ ها به صورت تاثیر گذاری استفاده کنید, لازم است راجع به مفاهیم رنگ ها و واژگان مورد استفاده در تئوری رنگ اطلاعاتی کسب کنید. یک دانش کامل از مفاهیمی چون value, chroma و saturation در حیطه کاری خودتان کلیدی است جهت ساخت یک ترکیب رنگ فوق العاده.

۳- انتقال پیام صحیح

این یکی از مهم ترین گام ها در انتخاب پالت رنگ می باشد. موفق ترین ترکیب رنگ ها آنهایی هستند که به موضوع ارتباط دارند و پیام درست را به مخاطب می رسانند.

۴- پالت رنگ خودتان را بسازید

ترکیب کردن رنگ ها میتواند سخت اما لذت بخش باشد. راه های زیادی برای ساخت یک پالت رنگ زیبا, متوازن و حرفه ای وجود دارد. شما میتوانید با استفاده از یک ترکیب رنگ از قبل ساخته شده, برای خودتان پالت درست کنید یا اینکه یک پالت کاملا دلخواه ایجاد نمایید.

۵- از نتیجه لذت ببرید

با اینکه انجام اینکار میتواند سخت باشد اما پاداشش قطعا بی نظیر است. یک پالت رنگ خوب, کاملا عالی روی پروژه شما خواهد نشست و احساس خوشایندی در مخاطبان تان ایجاد خواهد کرد.

خلاصه ای از روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

بنفش: معنوی, اشرافی, راز آلود, روشن فکری, دانش, احترام, دگرگونی, ثروت, لوکس, استقلال

آبی: صداقت, التیام بخش, امنیت, آرامش, ثبات, صلح, توازن, وفاداری, دانش, اعتماد, خونسردی, محافظت, اعتماد به نفس

سبز: طبیعت, تازگی, حسادت, جوانی, التیام بخش, باروری, خوش شانسی, امید, موفقیت, ثبات, سخاوت

زرد: برانگیزاننده, تحرک, امید, خوش بینی, شادی, لذت, تصور, بامزه, ایده آل, جوانی, انرژی, فلسفه, نور آفتاب

نارنجی: جاه طلبی, هدف, آرزو, بامزه, شادی, انرژیک, توازن, گرما, اشتیاف, سخاوت, جنب و جوش, توسعه

قرمز: پویایی, هیجان, خوش بینی, انرژی زا, تحریک کننده, خشونت, قدرتمند, خطرناک, شور, عشق, شجاعت

درک رنگ ها

در تصویر زیر میتوانید رنگ های مختلف را از نظر گرم یا سرد بودن و اصلی یا فرعی بودن ببینید.

ترکیب رنگ طراحی وب

همچنین در تصویر زیر میتوانید مفاهیمی همچون Hue, Value, Chroma را درک کنید.

درک رنگ ها

ترکیب رنگ ها

در تصویر بالا هم حالت های مختلف یک رنگ را مشاهده می کنید.

انواع ترکیب رنگ

در تصویر زیر انواع مختلف ترکیب رنگ ها را مشاهده می کنید. تصویر اول از سمت راست, ترکیبی از دو رنگ رو به روی هم در دایره رنگ ها را نشان میدهد. تصویر وسط, ترکیبی است از رنگ هایی که کنار هم قرار گرفته اند. تصویر آخر هم ترکیب یک رنگ با درجات مختلف روشنایی را نشان می دهد.

ترکیب رنگ مناسب طراحی وب

استفاده از Shades, tons و tints

یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد یک ترکیب رنگ متوازن, استفاده از مقداری shades, tons و tints از رنگ خالص (pure hue) انتخاب شده و اضافه کردن یک رنگ خالص دیگر که حداقل سه خانه با رنگ اولیه در دایره رنگ ها فاصله دارد است.

ترکیب رنگ ها در طراحی وب

استفاده از ابزار های پالت رنگ

ابزار های آنلاین زیادی وجود دارند که ایجاد پالت رنگ را بسیار ساده می کنند. در زیر تعداد کمی از این دست ابزار ها را برای شما لیست کرده ایم:

color.adobe.com

paletton.com

oto255.com

coolors.co

colourlovers.com

pictaculous.com

سخن آخر

اکنون شما بیشتر فوت و فن های انتخاب رنگ حرفه ای در طراحی وب را یاد گرفته اید. این اطلاعات را با دوستانتان (و یا هرکسی که میخواهد در این زمینه استاد شود!) به اشتراک بگذارید.

منبع:وبمستر

درباره نویسنده

Avatar

رضا گشتاسبی

ارسال نظر