فناوری اطلاعات و IT

۱ ترابایت بر ثانیه؛ رکورد سرعت اینترنت دنیا شکسته شد

internet-speed-1

دانشمندان آلمانی توانستند به سرعت اینترنت ۱ ترابایت بر ثانیه روی خط‌های شبکه‌ی فیبرنوری دست پیدا کنند. این سرعت ۱۰۰۰ برابر بیشتر از سرعت سرویس Google Fiber است که به ۱ گیگابایت بر ثانیه می‌رسد.

در آزمایش‌‌های انجام شده، با سرعت ۱ ترابایت بر ثانیه می‌توان نزدیک به ۱۲۵ گیگابایت بر ثانیه دانلود کرد که این موضوع بیشتر به سرعت ذخیره سازی هارد دستگاه‌های مختلف بستگی دارد. مثلا می‌توانید کل سریال «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) را با بالاترترین کیفیت در یک ثانیه دانلود کنید. این آزمایش صورت گرفته هم روی یک دستگاه مک‌بوک ایر انجام شده است. در حقیقت هنوز دستگاهی ساخته نشده که بتواند با سرعت ۱ ترابایت برثانیه اطلاعات را روی خودش ذخیره کند. داشتن این سرعت اینترنت می‌تواند کاری کند که همه‌ی ما از زندگی اجتماعی خداحافظی کنیم و به دانلود انواع و اقسام فایل‌های مختلف بپردازیم و اینگونه خودمان را سرگرم کنیم.

تحقیقات انجام شده برای رسیدن به این سرعت در دانشگاه مهندسی مونیخ، یکی از آزمایشگاه‌های نوکیا و سازمان Deutsche Telekom T-Labs انجام شده بود. برای رسیدن به سرعت ۱ ترابایت بر ثانیه هم از تکنولوژی‌های خاصی استفاده نشده و با همین دستگاه‌های موجود به این سرعت دست پیدا کردند.

البته تا همگانی و تجاری شدن چنین سرعتی زمان زیادی باقی مانده و باید زیر ساخت‌های چنین سرعتی در کشورهای مختلف آماده شود.

منبع:دیجیکالا

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر